به گزارش خبرگزاری تسنیم از تبریز، برای این‌که به سمت تولید صادرات‌محور و توسعه صادرات غیر‌نفتی حرکت کنیم، باید در گام نخست میزان تولید کالای دارای مزیت صادراتی را در کشور افزایش دهیم و تا جایی که ممکن است، قیمت تمام‌شده کالا را که یکی دیگر از مزیت‌های کالاهای صادراتی است، کاهش دهیم که به‌نظر […]

به گزارش خبرگزاری تسنیم از تبریز، برای این‌که به سمت تولید صادرات‌محور و توسعه صادرات غیر‌نفتی حرکت کنیم، باید در گام نخست میزان تولید کالای دارای مزیت صادراتی را در کشور افزایش دهیم و تا جایی که ممکن است، قیمت تمام‌شده کالا را که یکی دیگر از مزیت‌های کالاهای صادراتی است، کاهش دهیم که به‌نظر می‌رسد در این زمینه تا حدودی موفق عمل کرده‌ایم.

البته تقویت زیرساخت‌های صادراتی، ارائه تسهیلات با نرخ سود مناسب به تولید‌کنندگان و صادرکنندگان و رفع مشکلات مربوط به گمرک، حمل‌و‌نقل و همچنین معافیت‌های مالیاتی و بیمه‌ای در این بخش‌ها، از جمله مشوق‌هایی است که از یک‌سو می‌تواند باعث افزایش سرمایه‌گذاری در بخش صنعت و تولید شود و از سوی دیگر راه بازارهای جهانی را برای فعالان این بخش باز کند که این امر، درنهایت به‌طور حتم به توسعه هرچه بیشتر صادرات غیر‌نفتی و تولیدات صادرات گرا خواهد انجامید.

افزایش فرصت‌های شغلی با توسعه بخش کشاورزی

نایب‌رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات کشاورزی آذربایجان شرقی، اظهار کرد: تولید صادرات‌گرا و هدفمند موتور محرک رشد اقتصادی آذربایجان شرقی است که درسایه آن افزایش اشتغال پایدار در استان امکان‌پذیر می‌شود.

ابراهیم ناهی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم از آذربایجان شرقی، افزود: تولیدکنندگان باید برای حضور موفق در بازارهای جهانی، ضمن تلاش برای کاهش قیمت تمام شده محصولات تولیدی، سطح کیفی محصولات را افزایش داده و ضمن نیازسنجی بازارهای خارجی متناسب با نیاز مشتریان تولید کنند.

وی، ضمن بازگونمودن پیامدهای تولید کالا برای صادرات بیان کرد: تولید کالا برای صادرات سبب می‌شود تا علاوه بر تضمین تدوام فعالیت آن واحد تولیدی و تولید پایدار، نیاز بازارهای داخلی تأمین شده و آن محصول در بازارهای خارجی هم ارائه شود.

ناهی، ادامه داد: دولت باید با حمایت‌های بیشتر از این تولیدکنندگان و اولویت دادن اختصاص تسهیلات به این افراد، زمینه را برای فعالیت بیشتر آنان در زمینه تولید صادراتی مهیا کرد.

وی، از صادرات کالا به عنوان دغدغه فعالان اقتصای استان گفت و افزود: صادرات کالا دغدغه بسیاری از فعالان اقتصادی و صاحبان کسب‌وکارهای مختلف است، انجام این کار نه تنها برای کشور ارزآوری به همراه دارد، بلکه برای خود صادرکننده نیز می‌تواند سود بسیار خوبی داشته باشد.

ناهی، توسعه صادرات غیرنفتی را تاثیرگذار در اشتعال دانست و تاکید کرد: توسعه صادرات غیرنفتی، علاوه بر این که سبب افزایش درآمدهای ارزی و غیرنفتی و بهبود تراز پرداخت‌های ارزی می‌شود، می‌تواند تأثیر زیادی بر اشتغال در استان بگذارد.

صادرات نیازمند حرفه‌ای شدن است

عضو هیئت‌مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات کشاورزی آذربایجان شرقی به خبرنگار تسنیم اظهارکرد: صادرات نیازمند حرفه‌ای شدن است، چون کل صادرات شکارگاهی است که به قدرت فرصتهایی بدست می‌آید برای شکار، در بازارهای جهانی فرصت‌ها به ندرت بدست می‌آید و به سرعت از بین می‌رود.

محمدحسین هماورد، افزود: صادرات یعنی بازاریابی فرامرزی یعنی حرکت در آنسوی مرزهای ملی که از نظر فرهنگی اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و اقلیمی با ما فرق دارند، بنابراین شیوه‌های برخورد ما هم باید متناسب با آن باشد.

وی، از صادرات به عنوان نقطه آغاز ارتباط برقرار کردن با دیگران گفت و بیان کرد: صادرات نقطه آغاز ارتباط برقرار کردن با دیگران است. صادرات برای رشد و توسعه اقتصادی استان لازم است و از فروش تولیدات یا خدمات به کشورهای دیگر برای کسب درآمد ارزی حاصل می‌شود و در برقراری موازنه تجاری وایجاد تعادل اقتصادی کمک شایانی می‌نماید.

هماورد، توسعه صادرات غیرنفتی را از عوامل تأمین ارزی برای استان دانست و ادامه داد: توسعه صادرات غیرنفتی، تنها به افزایش درآمد ارزی از طریق توسعه صادرات انواع کالاها و خدمات محدود نمی‌شود بلکه توسعه صادرات نقش مهم‌تری را به عنوان یک راهبرد رشد و حتی توسعه اقتصادی ایفا می‌کند، درواقع صادرات غیرنفتی یکی از عوامل مهم تأمین ارزی برای استان و افزایش درآمد ملّی است.

عضو هیئت مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات کشاورزی آذربایجان شرقی، یادآور شد: در ایران معمولاً زمانی به رشد و توسعه صادرات غیرنفتی توجه می‌شود که صادرات نفتی و درآمدهای حاصل از فروش آن دچار رکود شده باشد، در این مقاطع زمانی معمولاً یکسری سیاست‌های تشویقی و کوتاه مدت نظیر کاهش و یا حذف تعرفه‌های صادراتی، اعطای جوایز صادراتی، … اجرا می‌شود که در کوتاه مدت موجب افزایش صادرات غیرنفتی می‌شود.

هماورد، ضمن بازگو نمودن لزوم ایجاد وحدت میان تولید و تجارت تاکید کرد: تا زمانی که تولیدات صادرات‌گرا مطابق با استانداردهای جهانی نباشد، صادرات صورت نگرفته و به تبع آن تولید و اشتغال پایدار محقق نمی‌شود، این مهم نیز میسر نیست؛ مگر، با ایجاد وحدت میان تولید و تجارت.