به گزارش خبرگزاری تسنیم از تبریز، اغلب دانش آموزان در دوران تحصیل خود حداقل یکبار در مورد اینکه “علم بهتر است یا ثروت؟” انشا نوشته اند، قصه‌ها بافته‌اند و به یکی از علامت سوال‌هایی تبدیل شده که ذهن دانش‌آموزان را درگیر کرده است. این سوال برای بزرگسالان هم گاهی بی جواب می‌ماند ولی باید گفت علمی […]

به گزارش خبرگزاری تسنیم از تبریز، اغلب دانش آموزان در دوران تحصیل خود حداقل یکبار در مورد اینکه “علم بهتر است یا ثروت؟” انشا نوشته اند، قصه‌ها بافته‌اند و به یکی از علامت سوال‌هایی تبدیل شده که ذهن دانش‌آموزان را درگیر کرده است.

این سوال برای بزرگسالان هم گاهی بی جواب می‌ماند ولی باید گفت علمی سودمندتر است که بتواند به ثروت تبدیل شود، مشکلی از مشکلات را حل کرده و تولید و ارزش افزوده ایجاد کند، لذا ظرفیت‌های تولید علم باید به تولید ثروت هم بیانجامد تا دوگانه علم و ثروت در کنار هم قرار گیرند، نه در مقابل هم.

این ظرفیت بزرگ در کشور ما وجود دارد و باید در بخش عظیمی که بالقوه است، به بالفعل تبدیل شود. معتقدیم این ظرفیت‌ها می‌تواند کشور را یکی از شکوفاترین اقتصادهای دنیا کند و شکوفایی این ظرفیت‌ها هم نیاز به معجزه ندارد بلکه باید مسئولان ما بتوانند نحوه شکوفایی آن را با اهتمام و همت بالا بیابند و موانع را رفع کنند که شرط آن مدیریت جدی برای استفاده از ظرفیت‌هاست.

در مورد این موضوع و راهکارهای تقویت اقتصاد دانش‌بنیان در استان آذربایجان شرقی با دکتر عبدالرضا واعظی رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی و تعدادی از کارشناسان به گفت‌وگو پرداختیم.

نقش‌آفرینی ۱۸۰ شرکت‌ دانش‌بنیان در اقتصاد آذربایجان شرقی 

عبدالرضا واعظی، با اشاره به اینکه برای درک اقتصاد دانش‌بنیان با اقتصاد غیر دانش‌بنیان باید مقایسه‌ای با یکدیگر داشته باشیم، گفت: علم و ثروت باهم در تضاد نیستند و باید باهم رشد کنند. تا دیروز اقتصاد را به معادن و نفت و… وابسته کرده بودیم در حالی که پشتوانه اقتصاد، انسان و فکر اوست. معادن و نفت و… مواد اولیه اقتصاد دانش بنیان است، نفت را در خدمت اقتصاد دانش‌بنیان قرار دهیم نه اینکه با خام فروشی پول حقوق بدهیم.

وی با بیان اینکه پژوهش در شرکت‌های دولتی و دانشگاه‌ها به دلیل اینکه اهمیتی ندارد که از این پژوهش، ثروت به دست بیاوریم، معمولا علم به ثروت تبدیل نمی‌شود، افزود: شرکت‌های بخش خصوصی به دلیل اینکه برای آنها ایجاد درآمد از علم اهمیت دارد، به اقتصاد دانش‌بنیان روی آورده‌اند که این برای ما و ایجاد اشتغال و ارزش افزوده اهمیت جدی دارد.

رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی، تاکسی‌های اینترنتی و فروشگاه‌های اینترنتی تا تولید کنندگان قطعات و تجهیزات دانش‌بنیان را بخشی از نقش آفرینی شرکت‌های دانش‌بنیان در اقتصاد دانست و ابراز داشت: تحصیل کردگان دانشگاه که آموزش را در دانشگاه دیده اند، پژوهش و تبدیل ایده به محصول را در شرکت خود انجام می‌دهند و به تولید ثروت منجر می‌شود.

وی با بیان اینکه شرکت‌های دانش‌بنیان ایده را به بازار رسانده و اکنون اغلب مردم حداقل در گوشی‌های خود از این اپلیکیشن‌ها استفاده می‌کنند، گفت: اکنون ۱۸۰ شرکت دانش‌بنیان بزرگ با تولید انبوه در استان داریم که برخی از این شرکت‌ها از صفر شروع کرده، رشد کردند، اکنون چندین برابر پارک علم هستند و مشکلات صنعت استان را رفع می‌کنند.

واعظی با تاکید بر اینکه تلاش می‌کنیم کشور را از اقتصاد نفتی جدا کنیم، ابراز داشت: در این راستا شرکت‌های دانش‌بنیان با تولید قطعات تحریمی و کمک به تولید، نقش جدی در اقتصاد کشور ایفا کردند.