قیمت خرید تضمینی هر کیلو کلزا 15 هزار تومان تعیین شد /کشت ۷۲۰ هزار هکتاری پاییزه در آذربایجان‌شرقی

اکبر فتحی  در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در تبریز با بیان اینکه  امسال ۷۲۰ هزار هکتار از اراضی استان زیر کشت پاییزه می‌رود، اظهار داشت: از این میزان پیش‌بینی می‌شود ۵۰۰ هزار هکتار غلات و کلزا کشت شود.

وی افزود: در مورد کشت کلزا وزارت جهاد کشاورزی به تعهدات خود عمل کرده و با اعلام به موقع قیمت تضمینی که هر کیلو  ۱۵ هزار تومان است، انتظار می‌رود سطوح بیشتری به کشت کلزا اختصاص یابد.

فتحی اضافه کرد: در خصوص سایر محصولات دیگر بیشتر بر دیم و تناوب محصولات زراعی تاکید می‌شود به جای آیش بهتر است تناوب در حبوبات و محصولات علوفه‌ای کشت شود تا از زمین‌ها به صورت بهینه استفاده شود.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان، یادآور شد: در کشت پاییزه سیاست کشاورزی تجاری در قالب کشاورزی قراردادی و رعایت الگوی کشت دنبال و تلاش می‌شود نهاده‌های مورد نیاز برای کشت پاییزه به موقع تهیه شود.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان‌شرقی در ارتباط با هدف برگزاری همایش گفت: هدف از برگزاری همایش کشت پاییزه، تبیین برنامه‌ها و سیاست‌های وزارت جهادکشاورزی در کشت پاییزه برای مدیران شهرستان‌ها و فعالان بخش کشاورزی است.

فتحی متذکر شد: در دولت سیزدهم سیاست وزارت جهادکشاورزی در کشت پاییزه، تحقق کشاورزی تجاری در غالب کشاورزی قراردادی با رعایت الگوی کشت است که با تامین نهاده‌های مورد نیاز کشاورزان و فعالان بخش کشاورزی برای شروع کشت پاییزه محقق خواهد شد.

وی با تاکید بر تاثیر مثبت کشاورزی قراردادی بر تنظیم بازار محصولات کشاورزی تصریح کرد: مدیران شهرستان‌ها در شروع سال زراعی جدید با بررسی شرایط و مطابق برش شهرستانی و با تامین ملزومات کشت پاییزه کشاورزان و استفاده از ظرفیت تشکل‌ها، اتحادیه و تعاونی‌ها برای پشتیبانی از کشاورزان می‌توانند در رسیدن به این مهم گام بردارند.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان با بیان اینکه حدود ۷۲۰ هزار هکتار از یک‌میلیون و۲۰۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی استان در کشت پاییزه زیر کشت خواهد رفت، بیان داشت: حدود ۵۰۰ هزار هکتار برای تولید غلات و کلزا پیش‌بینی شده که مطابق برش تعیین شده برای شهرستان‌ها، باید اقدامات مورد نیاز توسط مدیران شهرستان‌ها برنامه‌ریزی و عملیاتی شود.

وی تاکید کرد: با توجه به اینکه قیمت هر کیلو کلزا ۱۵ هزار تومان اعلام شده، انتظار می‌رود سطح بیشتری از اراضی به کشت این محصول اختصاص یابد.

فتحی با اشاره به کشت تناوبی محصولات در اراضی دیم گفت: بیشتر سطح کشاورزی استان آذربایجان‌شرقی به اراضی دیم اختصاص دارد و کشاورزان به جای آیش اراضی باید از کشت تناوبی با کشت انواع حبوبات و محصولات علوفه‌ای از اراضی کشاورزی به صورت بهینه استفاده کنند تا میزان تولید افزایش یابد.